13:44

Philippa Gregory “Błazen Królowej” (The Queen's Fool)

Jest to kolejna książką z cyklu powieści o dynastii Tudorów. Historia zostaje opowiedziana poprzez losy tytułoweju bohaterki, która przez swój nadprzyrodzony dar zostaje Błaznem na dworze Edwarda, a później jego siostry Marii.
O czym jest ta książka?
- o prześladowaniach religijnych
- o samotności
- o sprawowaniu władzy (Edward Tudor, Maria)
- o związkach między przyrodnim rodzeństwem
- o dworskich intrygach
- o miłości- i tu napiszę więcej, ponieważ sądzę, iż książka ta opiera się głównie na opowieści o uczuciach głównych bohaterów. Dowody? Proszę bardzo:
Maria Tudor- kobieta, która widząc portret swego przyszłego męża zakochuje się nim bez pamięci. Kwitnie, gdy ukochany jest blisko. Lecz poznajemy Królową Anglii także jako kobietę, porzuconą, zranioną.
Elżbieta Tudor- zostaje nam przedstawiona jako kobieta używająca miłości i pożądania jako narzędzia do spełniania swych pragnień.
Hanna Green- tytułowa postać; z pewnością „kocha” młodego lorda Dudleya, który wywrócił jej życie do góry nogami- jest to miłość raczej poddańcza, która raczej jest oddaniem. Jest również kochającą córką. Z początku jej małżeństwo zostało zaplanowane z rozsądku. Jednak Błaźnica wpierw rozkochała w sobie narzeczonego, by go pokochać całym sercem. Jednak dopiero możliwość wiecznej utraty miłości uświadomiła jej czym jest miłość i z kogo kocha prawdziwie. Hanna zaskakuje także czułością i miłością jaką darzy nieswoje dziecko.
Amy Dudley- żona oszalała (w dosłownym sensie) z zazdrości
Daniel- mąż Hanny Grey, wpierw młodzieniaszek przerażony swym popędem, z czasem wyrozumiały, gotowy na ustępstwa mąż. Jednak miłość nie przeszkadzała mu w posiadani dziecka „na boku”.
Podobnie jak pozostałe książki Philippy Gregory i tę się czyta bardzo dobrze. Jednak nie jest to jej najlepsza książka. Warto ją przeczytać w celu uzupełnienia wiedzę o sytuacji w Europie podczas rządów Marii Tudor, a także by mieć ciągłość w dziejach dynastii Tudorów. Tak jak w pozostałych książkach z serii bohaterowie nie są tylko czarni lub biali, nawet ich złe czynny mają swoje uzasadnienie.
Książkę polecam do pociągu, czy do torebki. Ale uwaga: można przegapić następny przystanek.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 wszystko co mnie zachwyca , Blogger