Ian Kelly, Vivienne Westwood
Vivienne i jej twórczość znałam już wcześniej. Po przeczytaniu książki w końcu zrozumiałam dlaczego niektóre jej projekty są aż tak kontrowersyjne. To nie tylko historia jej życia, ale też historia punka. I choć przyznam szczerze, że do tej kultury mi daleko, a na początku książka mnie wręcz odpychała, sama nie wiem, w którym momencie dałam się jej wciągnać i zaskoczeniem okazało się, że to już koniec. Książkę polecę nie tylko osobom zainteresowanym modą, ale też tym, których porywa historia subkultur czyteż Sex Pistols. Polecam też wszystkim tym, uważaja małżenstwo Emanuela Macrona i Brigitte za wydarzenie. Archiwum mody XX wieku, zmian w społeczeństwie ale też sylwetka kobiety, matki, żony. Ciekawa lektura.
Mary Blume, Cristobal Balenciaga. Mistrz nas wszystkich
I tu muszę się przyznać, nazwisko znane, ale wcześniej nie byłabym w stanie powiedzieć nic więcej. Jako pierwsze (i chyba ostatnie) przyszłyby mi na myśl perfumy, które raz powąchałam nie poobiegłam z nimi do kasy. Po przeczytaniu książki o samym projektancie wiem więcej, ale nie zbyt dużo. Więcej dowiedziałam się o Francji i Hiszpanii, ale mi to odpowiada. Do tego muszę przyznać, że Cristobal zaskarbił sobie moją sympatię tym, iż twierdził, że to ubranie jest dla obiety, a nie kobieta dla ubrania. Potrafił stworzyć iluzję lepszej sylwetki, wyprostować ją, dodać harmonii.
Książkę czytało mi się bardzo dobrze.
Laurence Benaim, Yves Saint Laurent
Ostatnia i chyba zarazem najciekawsza, moim zdaniem. Ale i jego projekty myślę, że są mi najbliższe. Ksiażka o małym chłopcu, który utalentowany był od wczesnych lat. I swoją pracą doszedł do celu. Następca Christiana Diora, talent, perfekcjonista. Książka od pierwszych stron jest ciekawa, wielowymiarowa. Polecam!
Wszystkie trzy ksiązki zostały wydane przez wydawnictwo Bukowy Las (piękna nazwa) i sięgnęłam po nie, ponieważ są dostępne w pakiecie Legimi.
A wy czytacie biografie? Książki o modzie? Korzystacie z Legimi?
Nie przepadam za biografiami ; fantasy i kryminaly to jest to :)
OdpowiedzUsuńMnie jednak fantasy nie pociagaja
Usuńa ja bym z chęcią przeczytała, lubię biografie
OdpowiedzUsuńMoze polecisz mi jakas?
UsuńLubię biografie, choć ostatnio mi jakoś do nich daleko. Częściej obecnie sięgam po powieści.
OdpowiedzUsuńPolecisz jakas?
UsuńJa uwielbiam biografie i właśnie takie pozycje najczęściej kupuje :) Z ostatnich mam "Milionerkę" czyli zagadkę najbogatszej polki Barbary Piaseckiej - Johnson (tak to ta od Johnson&Johnson) i geniuszu fryzjerstwa Antonim Cierplikowski ps. Antoine (polecam!)
OdpowiedzUsuńO Antonim slyszalam wiele, wiec chetnie przeczytam i biografie. A i historia Barbary Piaseckiej brzmi ciekawie, nie wiedzialam, ze to ona stala za J&J.dziekuje!
UsuńPo biografie sięgam bardzo rzadko, ale przyznam, że o Yves Saint Laurent z przyjemnością bym przeczytała.
OdpowiedzUsuńPolecam, zwlaszcza ze one nie sa tylko o modzie
UsuńTo mogą być ciekawe lektury ;)
OdpowiedzUsuńW sam raz na jesienne wieczory z ksiazka
UsuńJa bardzo lubię czytać biografie, a biografie projektantów to jak podróż do historii mody.
OdpowiedzUsuńTo prawda :)
UsuńVivienne Westwood chce przeczytac
OdpowiedzUsuńGodna uwagi i jednak tez pokazuje, ze nie tylko Francja kreowala mode
UsuńJa nie czytam biografii, chociaż np. taką o Kurcie Cobainie chętnie bym przeczytała;)
OdpowiedzUsuńPamietam lata temu ogladalam film o nim, na tej podstawie mysle, ze ksiazke jednak by sobie odpuscila
Usuń